Law Abiding Citizen

Bir soygun sırasında sağ kalan Shelton en sevdiği iki insanı, yani eşini ve çocuğunu kaybetmiştir. Artık bundan sonraki yaşamının sadece tek bir amacı vardır: İntikam! Kör adaletin gözünü bizzat kendi elleriyle açmaya karar vermiştir. Clyde Shelton evine yapılan bir soygun girişimi sırasında eşini ve kızını kaybeden dürüst bir aile babasıdır. Katiller yakalandığında, davaya Philadelphia'da başarılı bir savcı olan Nick Rice atanır. Nick, zanlılardan birine, suç ortağının aleyhinde ifade vermesine karşılık hafif bir ceza önerir. Aradan on yıl geçer.

Hafif cezayla kurtulmuş olan katil ölü bulunur ve Clyde Shelton soğukkanlılıkla suçu işlediğini itiraf eder. Sonra Nick'e bir ültimatom verir: Nick kusurlu adalet sistemini düzeltmediği takdirde, Shelton'ın eşinin ve karısının cinayet davasında yer alan kilit isimler ölecektir. Çok geçmeden, Shelton tehditlerini yerine getirmeye başlar ve hapisteki hücresinden ne öngörülmesi ne de önlenmesi mümkün olan görkemli ve acımasız bir dizi suikast organize eder. Philadelphia'nın önde gelen isimleri Shelton tarafından birer birer öldürülürken, yetkililer bu terör dalgasına son veremedikleri için şehirde korku hüküm sürmeye başlar. Cinayetleri durdurabilecek tek kişi Nick'tir.

02.10 • 12.04.2023 • Burak Aktaş

Home Alone

Ailesini pek sevmeyen Kevin (Macaulay Culkin) aldığı ceza üzerine geceyi evlerinin çatıkatında geçirir ve ertesi gün yatağında uyandığında ailesinin evde olmadığını, tatile giderken onu unuttuklarını fark eder.

Başta panikleyen Kevin bunun fırsat olduğunu çok geçmeden anlar ve yalnızlığın keyfini çıkarır. Fakat bu arada eve gözlerini dikmiş olan 2 hırsızı evden uzaklaştırmak artık Kevin'a düşmüştür.

04.16 • 11.04.2023 • Burak Aktaş



İron Man

Tony Stark, hem bir mühendislik dahisi hem de tam bir playboydur. Kendi ülkesinde teknoloji harikası füzeler ve silahlar üretmektedir. Afganistan’da yeni bir füzeyi tanıtırken esir düşer ve yaralanır.

Kendisiyle tutsak edilen Yinsen adında bir adam akü yardımıyla Tony'nin vücuduna isabet eden şarapnel parçalarının kalbine gitmesini engellemiş ve onun hayatını kurtarmıştır. Onu kaçıranlar, kendileri için bir füze yapmasını isterler.

Tony ise bunun yerine zırhlı bir giysi yapar. Bunu yapmaktaki amacı zekasını kullanarak farklı bir kurtuluş yöntemini planlamaktır. Boş zamanlarını kadınlarına ayıran Tony’nin hayatı artık tamamen farklı bir şekle bürünmüştür. Onun bununla nasıl baş edeceği ise esas konudur.

05.30 • 08.04.2023 • Burak Aktaş

Police Academy

Kentin valisi Polis Akademileri'nin artık ırk, cinsiyet, boy, kilo ve eğitim ayrımı yapmaksızın polis olmak isteyen herkese açık olduğunu beyan eder. Bunun üzerine her biri farklı ortamlardan gelen, birbirinden ilginç ve farklı kişiliklere sahip insanlar polis akademisindeki seçmelere katılmak üzere akademi kampüsüne gelirler. Polis adayları bu durumdan son derece hoşnuttur.

Ancak onları eğitmekle sorumlu olan üstleri, bu acemi çaylakları nasıl yola getireceklerini kara kara düşünmeye başlamışlardır bile. Öğrencilerin hemen hepsi, eğitimlerini tamamlayıp iyi birer polis olarak emniyet teşkilatına katılmaya kararlıdırlar. Ancak bazılarının geliş sebebi çok farklıdır. Ya akademiye yazılacak, ya da hapse gireceklerdir.

19.46 • 06.04.2023 • Burak Aktaş

Jusqu’au déclin

Hayatta kalma eğitimi alan bir grup, ücra bir kampta yaşanan kazanın ardından şiddetli bölünmeler yaşar ve acımasız bir ölüm kalım mücadelesi vermek zorunda kalır.

Antoine, eşi ve kızıyla Montreal’de yaşayan bir adamdır. Olası bir felaket anında hayatta kalmak için eğitim almaya karar veren Antoine, kendisi gibi bu konuyla ilgilenen bir grupla birlikte profesyonel bir eğitime katılır.

Kuzey Quebec'teki ormanın ücra bir köşesine giden Antoine, diğer beş meraklıyla birlikte birkaç gün boyunca eğitim alır. Ancak bu süreçte yaşanan bir kaza, katılımcılardan birinin ölümüne neden olduğunda işler içinden çıkılmaz bir hal alır.

01.02 • 25.02.2023 • Burak Aktaş

Divergent

Uzak bir gelecekte geçen distopik hikayede insanlık, her biri farklı bir erdemi temsil eden beş farklı parçaya bölünmüş bir düzende yaşamaktadır. İnsanlar 16 yaşına geldiklerinde kendi insani özelliklerine göre bu beş bölümden birine dahil olup ömür boyu bu bölümde yaşamlarını sürdürmektedirler. Tris Prior için de bu kuralı uygulama zamanı geldiğinde kendiyle ilgili büyük bir sırrı keşfeder: Tris, 'uyumsuz'dur. Bir gruba ait olması mümkün değildir.

Asıl sorun ise uyumsuzların bir lider tarafından yok edildiği ve bu yüzden hayatını kurtarabilmek için kaçması gerektiği gerçeğiyle yüzleştiği an ortaya çıkar. Tris bu belalı yolculukta hem hayatta kalabilmek hem de kendisi gibi uyumsuzların bu düzende neden bu denli tehlikeli bulunduklarını öğrenebilmek için Four adlı gizemli bir yabancıya güvenmek ve onunla işbirliği yapmak zorunda kalır.

01.24 • 24.12.2022 • Burak Aktaş

Hunger Games

Bir zamanlar Kuzey Amerika olarak bilinen bir yerin yıkıntıları içinde Panem ulusu yaşamaktadır. Capitol'ün etrafında bir hat boyunca sıralanmış 12 bölge bulunmaktadır. Capitol yönetimi şiddetli ve acımasızdır. Bölgeler, her yıl yapılan Açlık Oyunları'na katılmak zorundadır. Her bölge yarışma için yaşları 12 ila 18 arasında değişen birer erkek ve kız çocuğu göndermek durumundadır. Açlık Oyunları televizyondan canlı olarak yayınlanan ve ölümüne bir kavgadır.

16 yaşındaki Katniss Everdeen annesi ve kendinden daha küçük kız kardeşi ile yaşamaktadır. Oyunlarda kız kardeşinin yerine gönüllü olarak Açlık Oyunları'na katılır. Kız kardeşi için hayatta kalma mücadelesi verecektir. Ancak bu mücadeleyi kazanırsa hayatta kalma seçeneği olacaktır.

01.10 • 24.12.2022 • Burak Aktaş

Chernobyl

2019 Emmy ödüllerinde "En İyi Mini Dizi" dahil 10 ödül kazanan "Chernobyl", insan tarafından gerçekleştirilmiş en büyük felaketlerden biri olan nükleer reaktör patlamasını konu ediyor.

1986 yılında Ukrayna’da Çernobil nükleer santralindeki patlama ve sonrasında yaşananları anlatıyor. İnsanlık tarihinin gördüğü en büyük nükleer felaketlerden biri olan trajik kazanın ardından SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği), olayın araştırılması için ülkenin önde gelen nükleer fizikçilerinden Valery Legasov’u görevlendirir.

Sovyet Başkan Yardımcısı Boris Shcherbina ile birlikte kazayı incelemeye giden Valery, olayın nasıl meydana geldiğini öğrenmek ve felaketin boyutlarını kontrol altına almak için zorlu bir mücadele verir.

04.25 • 22.12.2022 • Burak Aktaş

Social Dilemma

Bu belgesel dramada, sosyal ağların insanlar üzerindeki tehlikeli etkileri, kendi yaratımları konusunda uyarılarda bulunan teknoloji uzmanlarının eşliğinde ele alınıyor.Tweet atıyoruz, beğeniyoruz ve paylaşıyoruz. Peki ama sosyal medyaya giderek artan bağımlılığımızın sonuçları neler? Dijital platformlar, iletişimde kalmak için gittikçe daha fazla vazgeçilmez hâle gelirken Silikon Vadisi'ndekiler, ekranınızın diğer tarafında saklanan şeyleri ifşa ederek sosyal medyanın medeniyeti nasıl yeniden programladığını açıklıyor.

Uzmanlar, ekranın arkasında nelerin gizlendiğini ortaya çıkararak, sosyal medyanın insanları nasıl yeniden programladığını gözler önüne seren bir belgesel ile karşınızda.

23.33 • 18.12.2022 • Burak Aktaş

Social Network

Bir Ekim gecesi, yıl 2003. Mark Zuckerberg, sarhoş kafayla Harvard Üniversitesi'nin sistemine sızar. Kız arkadaşı tarafından terk edilmiştir ve bunun acısını kampüsteki tüm kızların bilgisinin olduğu bir veritabanında birleştirmek ister. Yazdığı uygulamada ekranın iki yanındaki kızların fotoğraflarını oylayarak hangisinin daha güzel olduğu seçilebilmektedir. Mark sayfanın adına Facemash adını verir. Sitenin başarısı hızla yayılır fakat Mark'ın kadınlara olan nefreti ve bu yolda gizlilik kurallarını ihlal etmiş olması Harvard Üniversitesi'nin de tepkisi çeker.

Bu durum sitenin evrilerek Facebook'a dönüşmesine olanak sağlar. Öncelikle yalnızca Harvard'da kullanılan Facebook, daha sonra diğer üniversitelerde de açılır ve Ivy League'den Silikon Vadisi'ne tüm dünyada yayılmaya başlar.

15.46 • 07.12.2022 • Burak Aktaş

Platform

Filmin başrol oyuncusu Goreng, platforma sigarayı bırakmayı ve diploma almayı hedefleyerek kendi isteği ile girer, fakat sistemin nasıl çalıştığını bilmemektedir. Uyandığında oda arkadaşından sistemin ne olduğunu ve nasıl işlediğini öğrenir.

"Delik" adlı hapishanede bulunduğu katları 30 günde bir rastgele olarak değiştirilen mahkumlar 1. kattan 333. kata kadar ikişer kişi olarak odalarda tutulmaktadır. Ayrıca, mahkumlara platforma girmeden önce yanlarında götürebilecekleri bir eşya seçme hakkı tanınır. Goreng, Cervantes’in Don Kişot isimli romanını seçer.

Hapishaneye girmeden önce herkese en sevdiği yemek ve yanında getirmek isteyeceği bir şey sorulur. Kişilerin en sevdiği yemek platformun menüsüne eklenir ve kişiler istedikleri bir eşyayı yanlarında alarak hapishaneye girerler.

15.09 • 07.12.2022 • Burak Aktaş

Passengers

Yıldız gemisi Avalon, derin uyku bölmelerinde 5.000 kolonist ve 258 mürettebatı taşıyan bir uyuyan gemidir ve 120 yıl sürecek bir yolculuk yapmaktadır. Yolcular ve tüm mürettebat hibernasyon kapsüllerinde uyumaktadır. Gemi, Dünya'dan Homestead II isimli gezegenine seyahat etmektedir.

Yolculuğun otuzuncu yılında, asteroit kuşağından geçerken bir göktaşı çarpışması gemiye zarar verir (koruma kalkanlarına rağmen) ve bu, bir yolcu olan, makine mühendisi James "Jim" Preston'ın uyanması gereken zamandan 90 yıl önce uyanacağı bir arıza ile sonuçlanır.

Jim, henüz kimsenin uyanmadığını ve yolculuğun dahi bitmediğini farkedince, gemi kontrol odasına girmek için tüm opsiyonları değerlendirir. Bu süreçten netice alamayan Jim, bu yolculuğu düzenleyen şirket ile irtibata geçmek ister.

02.32 • 30.09.2022 • Burak Aktaş

Founder

Kardeşlerin yenilikçi fast-food restoran fikri; onların hırslı, inatçı ve disiplinli çalışmaları sayesinde, ABD'den dünya'ya uzanan bir başarı hikayesini izleyeceksiniz.

Kendi tasarladıkları alet-edavatla fikirlerini geliştiren kardeşler, yemek sektöründe sipariş verme modeline adeta bir yenilik getirmişler. Bu başarılarını disiplinli olmaya borçlu olan kardeşler, eğer işlerinin başında olmazlarsa nasıl bir başarısızlıkla karşılaşacaklarını da filmde göstermişler.

Takii... burada büyüme hırsını onlara aşılayan birinin karşılarına çıkarak, bayileşme fikrini ortaya atana dek. Bir satış elemanının, bu markayı nasıl iki kardeşin ellerinden aldığını filmi izledikçe çok net göreceksiniz.

23.15 • 29.09.2022 • Burak Aktaş

GO BACK ᐊ