; charset=UTF-8" /> Sosyal Medya’da Bankaların Sahte Hesapları – Burak Aktaş | Blog

Türkiye’nin Bilişim Vadisi

Anayasa Mahkemesi’nin Kararı: Wikipedia, Erişime Açılacak mı?

Bantla Duvara Yapıştırılan Güya Sanat Eseri: Muz

Hangi Ünlü Şirketin Kurucusu, Okuldan Sonra Kütüphaneden Yeni Kitaplar Talep Etti?

Sosyal Medya’da Bankaların Sahte Hesapları

EDİTÖRÜN SEÇTİĞİ, KÖŞE YAZILARI, TWİTTER 4 Şubat, 16:48'de eklendi

Sosyal medya’da yaygınlaşan sahte banka hesapları nereden çıktı? Bankaların sahte hesaplarıyla nasıl mücadele edilir? Sahte hesapları nasıl şikayet edebiliriz? Bankalar sahte hesaplar konusunda önlem almıyor mu? İşte yanıtı…

Twitter’da son günlerde yaygınlaşan ve bankalar adına sponsorlu sahte hesap, sponsorlu sahte tweet ile kampanyalar paylaşarak insanları kandırmaya çalışan kişi ya da kişilere ve bankalara ait olmayan (.xyz, .tk, .ml vb.) alan adlarına dikkat ediniz ve tıklamayınız!

Nasıl şikayet ederiz?

Twitter’da yaygınlaşan bankaların sahte hesap be tweetlerini şikayet etmek için belirli adımları izlemeniz gerekiyor.

  1. Adım: Sponsorlu Hesap ya da Tweetin şikayet butonuna tıklamak.
  2. Adım: Şikayet butonundaki listede bulunan “Reklamı Bildir”e tıklamak.
  3. Adım: “Sorunu Bildir” başlığı ile karşılaşacaksınız. “Sorunu anlamamıza yardım et. Bu reklamda yanlış olan ne?” yazısının altındaki listede bulunan “Yasal olmayan ürün ve hizmetler”e tıklamak.

Bankanızın internet sitesini ya da diğer iletişim bilgilerini bilmiyorsanız, dolandırıcıların tuzağına düşmemek için işlem yapmanız gereken bankanın size en yakın şubesine giderek bilgi almanızı öneriyoruz.


1 dakikalık okuma süresi
Bu içeriğe emoji ile tepki ver.
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid
Yorumlar

Yazıya 2 yorum yapılmış. Sen de fikrini paylaş!

Osman Haziran 22, 2019

Bu konuda ben de en azından 10 tane twitter dan hesap şikayet ettim. Malesef bu durumun önüne doğrudan geçilemez. Ama bilinçlendirmek ve ilk kurban olmadan takip ile hesapları kapattırmak gerekir.

Burak Aktaş Haziran 22, 2019

Haklısınız, Osman bey..
Gerçekten bu konuda herhangi bir somut adım atılmıyor. Özellikle ülkemizde hiçbir önlem alınmış değil ve dolandırıcılık git gide artıyorda… Bunun önüne geçilebilir aslında; Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarıyla iş birliği ile bu sorunun ortadan kalkacağına inanıyorum. Sizin yaptığınız gibi bizzat bende, gördüğüm sahte banka reklamlarını şikayet ediyorum fakat önlem alınmazsa çok daha kötü sonuçları olacaktır.

Jetpack

%d blogcu bunu beğendi: